Kovařina

Zajímá Vás kovářství ? Chcete si zkusit něco ukovat ? Přemýšlíte, že by jste chtěli kovářskou výheň ?

Vyrábím věci, které by jste mohli potřebovat. Plynový hořák na propan butan, nebo můžete mít rovnou malou kovářskou výheň. Stačí připojit lahve na propan butan a můžete začít zkoušet kovat.

Několik technických informací a postřehů :

!!!  Když skončíte s výhní nebo hořákem – vždy vypněte i lahev – rada k nezaplacení  !!!

Propan-butan – teplota varu  -11,7 °C (zimní LPG směs), -5,3 °C (letní LPG směs)

Propan   – teplota varu   −44,5 °C / 231,15 K (1 013 hPa)

Pokud budete do vaší výhně používat propan-butan, zapomeňte na to, že tam budete dávat redukční ventil, který je součástí vařičů nebo si ho můžete koupit za pár korun někde v obchodě. NEBUDE to fungovat, tento  regulátor má 30 – 40mbar, to je příliš malý tlak na to, aby to fungovalo.  V podstatě bych se nebál zapojit to napřímo vzhledem k tlaku, který vzniká při odpařování propan butanu. Pokud chcete být za „správňáka“, pak si samozřejmě pořídíte redukční ventil, který umí 4 a více bar. (pozor na to co budete objednávat-šroubení na lahvi má levotočivý závit).  Zapomeňte asi také na používání 2kg   propan butan lahve, když vynechám to, že má jinak zakončené vyústění, tak vám mohu říci že vám lahev zamrzne a nebude to fungovat

Tím se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Kování venku v létě na sluníčku pro vás nic moc, ale lahev je v pohodě. To se ale asi zas tak často nepodaří, takže si musíme uvědomit, že při odpařování dochází k zamrzání, je to fyzikální jev o kterém se tu nebudu rozepisovat, to si každý najde na internetu. Takže co se vám stane – máte jeden hořák – zapnete a ohříváte materiál, hořák šlape pěkně, vše je v pořádku, po chvíli si ale všimnete, že se plamen z hořáku zmenšuje nebo začne kolísat. V prvním případě vám asi dochází plyn, jinak vám ale začíná zamrzat lahev a zmenšuje se rychlost odpařování plynu a tím tedy klesá tlak. Když se podíváte na lahev tak se vám začíná odspodu rosit a rukou by jste mohli rozeznat teplotu v horní a spodní části. Na internetu najdete několik zaručených návodů jako je ponořit lahev do vody, pro ty odvážnější je tam i možnost, že lahev budete zároveň nahřívat.

Pro ty co chtějí být v pohodě mám v podstatě dvě rady. Zaprvé, pořiďte si dvě lahve, spojte vývody a pusťte to do hořáku společně. V případě dvou hořáků to před nimi zase rozdělíte. Zadruhé, přejděte na čistý propan, je sice o něco dražší, má zas ale větší výhřevnost, nebude vám zamrzat a bude vám stačit jedna lahev. Pozor – čistý propan má vyšší tlak, tak by bylo lepší si k tomu pořídit redukční ventil.

Ještě malé všimnutí, lahev na propan butan 10 kg, na propan 11 kg. Nevím, jak kde ale u nás v Liberci dostanete čistý propan i v lahvi oficiálně určené na propan butan, není zapotřebí shánět jinou lahev, řeší to výměnou kus za kus. Jen dostanete lahev krásně červenou.